If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | НАЈАВА НА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ – КОЛЕДАРСКА ЛИТИЈА
9816
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-9816,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

НАЈАВА НА ХРИСТОВОТО РАЃАЊЕ – КОЛЕДАРСКА ЛИТИЈА

Дата

January 06, 2015

Категорија

Вести

Нема поубав ден од тој што ќе ви започне со прекрасна Коледарска песна од милите, искрени и чисти детски срца.  Ден кога целото семејство е собрано на празнична трпеза , кога сите среќни се во исчекување на денот на Христовото раѓање. Ден кога топлината на семејната атмосфера ви ги исполнува и грее душите.

 

Во пресрет на Христовото раѓање денес на плоштадот „Св. Спасо Радовишки“ дечињата од црковното хорче  пристигнаа со Бадникова литија носејќи ја пештерата која го претставува Христовото раѓање во Витлеемската пештера, тие имаа настап со стари коледарски византиска песни. Возбуда, радост и детски насмевски, преовладуваа насекаде.

 

На плоштадот топол пречек им приредија Градоначалникот Сашко Николов и Претседателот на Советот Никола Миовски кои на сите дечиња им подарија божиќни пакетчиња.

 

Денес е Бадник, утре е Божиќ. Радост и убава мисла за уште поубава година. Денови кои се поминуваат со семејството, со најблиските, денови на радост и убави мисли.

 

Нека е за многу години Бадник !  Да го прославите во мир, здравје ,среќа и хармонија…  Амин !