If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | СИЛНО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ РАДОВИШ
8842
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-8842,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

СИЛНО НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ РАДОВИШ

Дата

July 23, 2014

Категорија

Вести

Радовишани во утринските часови беа сведоци на силното невреме кој го зафати градот Радовиш и околните места, проследено со обилни врнежи од дожд и силни грмотевици кои започнаа околу два часот по полноќ па се до девет часот утринава.

 

Во обиколката низ грдот бевме сведоци на големи наноси од песок, земја и чакал, а настрадаа и голем број семејства со поплавување на долните простории од своите стамбени објекти, исто така има и поплавување во индустрискиот дел од градот, а целосно се оштетени и две улици со откорнување на самиот асфалт.

 

Уште во утринските часови Градоначалникот Сашко Николов ги мобилизираше службите и свика координативен состанок од каде што сите потоа излегоа на терен и започна со расчистување на градот.

Во оваа акција се вклучени ЈП Плаваја, ППЕ Радовиш, градежните фирми од Радовиш, ангажираните јавни работници и др.

Од обилните врнежи исто така беа оштетени и потпорните зидови на ул. Ана Поцкова каде што механизацијата веднаш пристигна на местото и почна со работа.

 

Градоначалникот истакна дека со интензивна работа во текот на денешниот и утрешниот ден – работите треба да се вратат во нормала, а во наредните денови комисијата за елементарни непогоди треба да излезе на терен и да ја утврди фактичката состојба и нанесената штета врз граѓаните и индустријата.