If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ОТКРИВАЊЕ НА СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈЕТО НА ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ
15434
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15434,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ОТКРИВАЊЕ НА СПОМЕН ОБЕЛЕЖЈЕТО НА ЗАГИНАТИТЕ БРАНИТЕЛИ

Дата

January 11, 2019

Категорија

Вести

Денес беше извршено откривање на спомен обележјето на загинатите бранители од Радовиш во воениот конфликт од 2001 год.
 
На свеченоста присуствуваше Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Г-дин Оливер Спасовски, Директорот на Бирото за јавна безбедност Г-дин Сашо Тасевски, Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов, претставници од СВР Струмица и ПС Радовиш, претставници од Здружението на бранители, како и членови на семејствата на загинатите бранители Ерол Готак, Сашо Соколов и Коце Крстев.
 
„Денес откриваме спомен обележје на тројца храбри и млади луѓе, коишто својот живот го дадоа за слободата. Верувам дека имињата на бранителите, врежани во овој бел мермер постојано ќе не потсетуваат на цената на слободата, и затоа секогаш ќе им оддаваме почит за нивната храброст“ истакна Градоначалникот Конзулов.
Заради оддавање почит, од страна на повеќе делегации беше положено свежо цвеќе пред спомен обележјето.